X
 17.12.2022 Живот

Бледското Езеро во Словенија изгледа волшебно под снег

Во Словенија се очекува вистинска зима во наредните денови бидејќи се најавени обилни снегови. Една одлична идеја за кратко зимско патување во Словенија е Бледското Езеро.Ова езерце е прекрасно во текот на целата година, но во зимските месеци изгледа волшебно. Тоа е познато по дворецот кој е изграден на стрмна карпа и малиот остров на кој има средновековна црква.До овој мал остров се стигнува со мал брод, а во црквата има 99 скали кои водат до врвот на ѕвоното. Легендата вели дека доколку заѕвоните со ова ѕвоно, треба да замислите желба, па таа ќе ви се исполни.Извор: Jolie
Насловна фотографија: Instagram (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот