X
 18.09.2020 Живот

Најубавите астрономски фотографии за 2020 година

Дали постои нешто повоодушевувачко од вселената? Се чини дека не. Можеби тоа е така затоа што сите фотографии од вселената претставуваат ремек-дела сами по себе. Или можеби така ни се чини затоа што вселената е нешто што не можеме да го допреме, скротиме или промениме? Или можеби поради носталгичното чувство што го имаме во топла летна ноќ, па ја креваме главата, гледаме кон небото и ѕвездите и чувствуваме дека сме навистина мали?

Натпреварот „Астрономски фотограф на годината“ е најголемиот меѓународен натпревар од ваков вид и секоја година ги прикажува најдобрите вселенски фотографии од глобалната заедница на астрофотографи. Неодамна беа објавени победниците, а фотографиите се навистина воодушевувачки.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Bored Panda
Фото: Insight Investment Astronomy Photographer of the Year
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот