X
 18.09.2023 Здравје

Откриен нов метод кој го убива ракот на квантно ниво

Научници од Универзитетот во Нотингем создадоа спреј за лекување глиобластома, агресивен вид рак на мозокот. Тие тврдат дека ова е првиот пристап со квантна терапија кој покажува дека ракот може да се елиминира со квантна сигнализација, односно со менување на биологијата на клетките на квантно ниво.

Третманот вклучува користење био-наноантени, кои претставуваат златни наночестички обложени со редокс-активни молекули. Истражувачите тврдат дека прскањето на заболените места со овие био-наноантени во електрично поле ја убива глиобластомата.

- Ги нарекуваме „био-наноантени“ бидејќи го претвораат електричното поле во биолошки сигнали, кои потоа ги регулираат функциите на клетките како апоптоза (програмирана клеточна смрт) - вели Френки Росон, еден од авторите на истражувањето.

Новиот метод би можел да биде револуционерен во третманот на овој вид рак, а потенцијално и на други видови рак. За жал, повеќето луѓе на кои им е дијагностициран овој вид рак не живеат подолго од осум месеци по дијагнозата, а само 6,8 отсто од нив живеат подолго од пет години по дијагнозата.

Извор: Interesting engineering
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје