X
 18.11.2022 Забава

Најстариот доктор во светот стана ѕвезда на „Тик-ток“

Докторот Хауард Такер го држи Гинисовиот рекорд за најстар доктор кој сè уште работи. Тој ја почнал својата кариера како невролог во 1947 година и продолжил да работи следните 75 години, дури и за време на пандемијата. Неодамна тој стана популарен и меѓу корисниците на „Тик-ток“.

Внукот на Такер, Остин, и негова пријателка одлучиле да направат профил на „Тик-ток“ за неврологот за да го промовираат филмот за Такер на кој работат. Според Тејлор Талјанети, пријателката на Остин, тешко било да му се објасни нешто како „Тик-ток“ на Такер, па затоа тие почнале да снимаат видеа од неврологот во нивното слободно време.

@whatsnextmovie Workplace confessions of a 100 year old doctor! #doctor #medicalstudent #fyp #100yearsold #putafingerdownchallenge #neurology ♬ PUT A FINGER DOWN DOCTORS EDITION - KonsultaMD


Од објавувањето на нивното прво видео на „Тик-ток“ во јули, Такер станал многу популарен, а видеата од него се прегледани стотици илјади пати.

@whatsnextmovie Talking to this 100 year old doctor about serving in WWII. #ww2 #veteransday #fyp #doctor #100yearsold ♬ Road Trip (Travel, Uplifting, Upbeat, Adventure) - AudioKraken


Такер изјавил дека не знае зошто неговата кариера го заслужила вниманието, но се надева дека ќе ги инспирира младите гледачи да најдат работа која ќе ја сакаат и кога ќе имаат 100 години.

Извор: Insider
Насловна фотографија: TikTok (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава