X
 19.02.2020 Живот

Швајцарската епископија бара егзорцист

Епископија на Римокатоличката црква во Швајцарија бара нов егзорцист кој ќе ги ослободува верниците од демони.

Градот Хур сè уште важи за центар на егзорцизмот во Швајцарија и општо во подрачјата на Швајцарија каде што се говори германски јазик.

По смртта на епископскиот викар Кристоф Касети, еден од најпознатите егзорцисти во Швајцарија, епископијата е во потрага по нов истерувач на ѓаволи.

Според извештајот на швајцарската телевизија СФР, истерувањето на ѓаволи во Швајцарија е сè почесто и црквата годишно спроведува околу 1.300 егзорцизми.

Поради егзорцизмот, епископијата Хур е често мета на критики и католичкиот теолог Маркус Арнолд е загрижен за зголемениот број егзорцизми во Швајцарија.

Епископијата во Хур истакна дека егзорцизмот е дел од задачите на еден епископ.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот