X
 19.03.2022 Наука

Откриена риба со боите на виножитото

На Малдивите била откриена нова риба со боите на виножитото. Новиот вид риба е именувана на локалниот јазик, а нејзиното име се преведува како самовила со розов превез. Името е во чест на националниот цвет во розова боја на островите, како и поради бојата на самата риба. Биологот Ахмед Наџиб од Институтот за морски истражувања на Малдиви ѝ го дал името.

Новиот вид бил откриен откако истражувачите анализирале пораспространет вид риба и откриле дека, всушност, станувало збор за два различни вида што имаат суптилни разлики. ДНК-анализа потврдила дека станува збор за два различни вида.Рибите од овие видови веќе се продаваат како аквариумски, иако голем дел од нив се фатени на неетички начин, велат експертите.

Малдиви е мала земја составена од мали острови кои се наоѓаат на околу 800 километри јужно од Индија. На островите се наоѓа и седмиот најголем систем на корални гребени на планетата.

Извор: World Economic Forum
Насловна фотографија: Instagram (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука