X
 19.03.2023 Наука

Пет планети ќе бидат видливи на небото овој месец

Оваа година е одлична за фотографирање на планетите видливи на небото. Кон крајот на месецот дури пет планети истовремено ќе бидат видливи на небото.

Јупитер, Меркур, Венера, Уран и Марс ќе може да се видат на небото на 28 март.

По зајдисонцето, Јупитер и Меркур ќе бидат многу светли, во соѕвездието Риби. Погоре на небото, Венера ќе свети силно во соѕвездието Овен. Доколку користите телескоп или друга алатка, во близина на Венера ќе го видите и Уран. Марс ќе се наоѓа повисоко на небото, во близина на Месечината во соѕвездието Близнаци.

Петте планети ќе бидат највидливи на 28 март, но ќе може да се видат и во следните денови. Видливоста ќе зависи и од локацијата и од присуството на облаци.

Извор: Indy100
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука