X
 19.04.2024 Живот

Поларна светлина како магичен спектакл на ноќното небо

Пред сателитската технологија да ни донесе одговори, поларната светлина беше мистериозен и необјаснив феномен, длабоко вткаен во легендите на арктичките заедници.

Овој шарен светлосен спектакл, кој се случува во поларните региони, се создава кога честичките од Сонцето удираат во атмосферата на Земјата.

Се очекува оваа или следната година сончевиот циклус да го достигне својот врв и да следува период кога ќе се види поинтензивна и покомплексна поларна светлина.Извор: ВВС
Фото: Screenshot/BBC
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот