X
 28.09.2021 Наука

Астронаут направи прекрасно видео од поларна светлина од вселената

Многу малку луѓе се доволно среќни за да ја видат поларната светлина. Но уште помалку може да ја видат поларната светлина од вселената.

Томас Пескет е астронаут кој во моментов се наоѓа во Меѓународната вселенска станица. Тој неодамна направи фотографии и видеа од поларната светлина аурора аустралис од станицата.

Аурора аустралис не е толку позната како северната поларна светлина аурора бореалис, но и таа приредува прекрасни шоуа на небото кога се појавува на јужниот дел од планетата.

Пескет објави видео од феноменот на „Твитер“.Извор: Insider
Фото: Twitter/Printscreen
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука