X
 06.11.2023 Наука

Поларна светлина во регионот направи шоу на небото

На повеќе места во регионот вчера можеше да се види црвена светлина на небото.Таа била забележана на северот од Србија, во Босна и Херцеговина, Хрватска, Словенија и во Црна Гора. Станува збор за природниот феномен познат како поларна светлина, која се појавува поради силна соларна бура.Овој феномен не е типичен за овој дел од Европа и најчесто се појавува на северниот дел од континентот.

Извор: Novosti
Насловна фотографија: Facebook
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука