19.09.2023 Живот

Ако не го пречека учителката, не сака да влезе во училиштето. Како да му помогнам?

Моето дете е второ одделение. Во прво одделение супер се снајде и беше омилен меѓу децата и наставничката, супер соработуваше и се адаптира. Но сега, во второ одделение има друга наставничка. Првите денови откако се запознаа таа ги оставаше по неколку часа и со други наставнички бидејќи била повикувана на состаноци. Оттогаш, син ми секој ден оди со плачење и ако не ја види на влез новата учителка, не сака да влезе во училиште. Секој ден го има истиот страв дали таа ќе биде цел ден со нив или ќе ги остави неколку часа со други учителки. Постојано разговараме дека таа е тука, но дека може да се случи да излезе накратко, дека не треба да се грижи бидејќи ќе се врати, но залудно. Секој ден се плаши да не ги остави.

Одговорот од психологот можете да го прочитате на Деца.мк

Живот