19.11.2021 Живот

Како да му ја објаснам смртта на мало дете?

Како да му ја објаснам смртта на мало дете? Станува збор за загуба пред неговото раѓање, никогаш не ја запознал личноста, но има прашања кога ќе ја види на слика. Темата ми е многу чувствителна зашто мене ми беше давано погрешно објаснување кога бев мала, веројатно за да ме заштитат, па кога сама сфатив на 6 години, сознанието ми беше помалку шокантно. Сакам да одам со едноставно објаснување, да не бегам многу од вистината и тука е проблемот. Смртта не беше природна, беше трагична, а личноста не беше стара. Така што не можам да употребам објаснување дека била стара, дека телото ѝ откажало и сл. Исто така, ако речам дека е ангел на небото, ќе ѝ направам некој страв дека нам, на родителите, ќе ни се случи нешто, па и ние ќе станеме ангели. Како да постапам?

Одговорот од психологот прочитајте го на Деца.мк

Живот