X
 19.12.2019 Наука

Научници реконструирале геном на жена од „гума за џвакање“ стара 5.000 години

Анализа на „гума за џвакање“ постара од 5.000 години го открива не само потеклото на древната Скандинавка што ја џвакала, туку и бојата на нејзините очи, бактериите од устата и што јадела, велат дански научници.

Ова е првпат геномот на еден древен човек да се добие од нешто што не се коски или заби, истакна Хенс Шројдер од Универзитетот во Копенхаген, коавтор на истражување кое беше објавено во списанието „Нејчр“.

Тој скапоцен извор на древна ДНК, особено од период од кој се ретки човечките останки, е само црна смеса добиена од загреана кора на бреза, која е многу добро зачувана.

Фото: Science Alert

Во праисторијата често се џвакало, а тоа го покажуваат отпечатоците од заби во кората од бреза. Пастата што ја проучувале експертите од Универзитетот во Копенхаген е откриена при археолошки ископувања спроведени на југот од Данска.

Со проучување на смолата од бреза научниците утврдиле дека ја џвакала жена, веројатно со сини очи и темна коса. Според нивното истражување, таа има потекло од континентална Европа, а не од централно-скандинавските популации на ловци-собирачи.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука