X
 20.03.2019 Живот

Забрана за употреба на пластични чаши, шишиња и сламки на Хаваи

Хаваите би можеле да бидат првата американска држава што ќе ја забрани употребата на пластични предмети во рестораните, а тоа ќе се случи доколку се донесе закон со цел да се намали отпадот кој го загадува океанот.

Десетици градови во САД веќе одлучија да ги забранат пластичните кутии за храна или пијалаци.

Друг, поамбициозен предлог-закон предвидува дури и забрана рестораните за брза храна и другите угостителски објекти да дистрибуираат и да користат пластични шишиња за пијалаци, сламки, стапчиња и кеси.

Активистите веруваат дека првата мерка има подобри шанси да биде усвоена.

Од друга страна, угостителите и бизнисмените велат дека новиот закон ќе ги натера да ги зголемат цените бидејќи сè уште не е достапна добра алтернатива за пластиката.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот