20.03.2022 Живот

Мали промени во рутината за викенд ќе ви го подобрат расположението во текот на неделата

Ако малите промени во рутината за викенд би можеле да ја подобрат вашата продуктивност и расположение во текот на следната недела, дали би ги направиле? Истражувањата велат дека може. Добрата вест е дека не мора да правите огромни промени или да почнете да правите работи што можеби не ги сакате, како јога или медитација.

Неколку едноставни измени во викендот може да направат голема разлика за следната недела, ако ги направите имајќи ја на ум науката за мозокот. Пробајте неколку од овие навики во вашата рутина и видете како тие функционираат за вас.

1. Наспијте се

Важноста на спиењето за здравјето на вашиот мозок е огромна. Експертите за спиење велат дека на повеќето од нас им требаат најмалку седум-осум часа сон секоја вечер - дури и ако чувствуваме дека ни треба помалку. Идеално, никогаш не треба да имате недостиг на сон, што може да влијае врз сè, од вашето расположение до вашите лидерски вештини до вашата когнитивна функција. Но, ако сте заостанале со спиењето во текот на неделата, тогаш погрижете се да го искористите викендот за да надоместите.

2. Излезете и поминете време во природа

Поминувањето време во природа му користи на вашиот мозок и на вашето општо здравје на толку многу начини што во Јапонија е покриено со здравствено осигурување. Затоа, освен ако времето е лошо, планирајте барем малку време на отворено. Дури и 15 минути во природа можат да направат мерлива разлика во вашето расположение и поглед. Не мора да патувате во дивината за да ги искусите овие придобивки. Може и да е парк во кој сте опкружени со дрвја и други растенија.

3. Поминувајте време со луѓе во чие друштво уживате

Истражувањата покажуваат дека социјалната изолација може да ви го скрати животот исто како и пушењето. Кога работите во текот на неделата, можеби е тешко да поминете онолку време во дружење со пријателите и семејството колку што сакате. Затоа погрижете се во викендот да поминете време со луѓе за кои најмногу се грижите, без разлика дали тоа е вашиот партнер, родители, деца или најблиски пријатели.

Истражувањата покажуваат дека осаменоста може да го наруши вашето размислување и дека ве прави поранливи и склони на зависности. Што и да правите, не поминувајте го целиот викенд сами.

naviki
Фото: Freepik

4. Планирајте ја вашата исхрана за цела недела

Некои луѓе сакаат да поминат дел од викендот готвејќи или приготвувајќи оброци кои потоа ги складираат за да имаат во текот на неделата. Тоа е одлична идеја ако е нешто во кое уживате, но не е толку одлична идеја ако ја гледате како страшна работа.

Со или без „робување“ во кујната, треба малку да размислите што ќе јадете во текот на наредната недела доколку сакате оптимална ментална функција. Причината е тоа што јадењето одредени видови храна - особено јаглехидратите - има негативен ефект врз функцијата на мозокот. Затоа, никогаш не треба да зависите од сендвич и чипс.

Клучот е да планирате однапред. Погрижете се да имате на располагање храна како овошје и јаткасти плодови и опции богати со протеини кога ви се потребни.

5. Направете нешто забавно

Ова бара малку креативност, но можеби е најпријатната мала промена што можете да ја направите. Психологот Серена Симонс објаснува дека менувањето на вашата дневна рутина има сериозни придобивки за мозокот. Нашите мозоци се „енергетски скржавци“ кои најчесто еволуирале да работат на автопилот, следејќи ги добро истрошените нервни патишта од кои ретко излегуваме.

Добра идеја е да излезете од тие нервни патишта поради неколку причини. Но, еве една од најважните: ќе ги направи вашите викенди понезаборавни и - ако ја прекинете рутината со нешто забавно - ќе направи да изгледаат многу попријатно. Сетете се на последниот пат кога сте имале излет во текот на викендот. Се обложувам дека многу појасно се сеќавате на она што го правевте на излетот отколку што правевте во остатокот од саботата и неделата. Тоа е затоа што многу повеќе од вашиот мозок е буден и ангажиран. Поубаво ќе се сеќавате на тој дел од викендот, а неделата ќе ја дочекате со енергија и креативност.

Извор: Inc.com
Фото: Freepik