X
 20.07.2023 Живот

Неверојатна приказна за најмистериозната песна на светот

Дали некогаш сте слушнале песна која ви се допаѓа и не сте знаеле кој ја пеел или како се вика? Можеби сте се обиделе да ја побарате на интернет, но не сте успеале да најдете информации за неа. Можеби сте прашале некои пријатели или музички експерти, но и тие не знаеле. Како би се чувствувале доколку никогаш не го дознаете одговорот?

Тоа е ситуацијата со која илјадници музички обожаватели и детективи се соочуваат повеќе од една деценија, откако на интернет се појави привлечна химна на „нов бран“ без никакви информации за тоа кој ја напишал или снимил. Едноставно позната како „најмистериозната песна на интернет“, таа сè уште е енигма за сите љубители на музиката.

Темна нумера која ја пее маж и неразбирлив текст

Сè започнало во раните 80-ти години кога љубител на музика по име Дариус С. снимил неколку песни од германската радиостаница НДР 1. Тој користел лента за да сними песни што му се допаѓаат, но не ги запишал нивните имиња или изведувачи. Една од тие песни била мрачна и чудна мелодија со машки пејач и текст што бил тешко разбирлив. На Дариј му се допаднала песната, но не знаел кој ја пее и како се вика.

Многу години подоцна, во 2007 година, неговата сестра Лидија Х. решила да му помогне на својот брат да дознае повеќе за непознатата песна, која очигледно го мачела. Таа објави фрагмент од мистериозната песна на неколку онлајн форуми, надевајќи се дека некој ќе ја препознае. Сепак, никој од членовите на форумот не можел да ја идентификува песната. Некои од нив предложиле можни имиња за оваа композиција, како што се „Like the Wind“, „Blind the Wind“, „Check It In, Check It Out“ или „Take It In, Take It Out“, врз основа на нивната интерпретација на текстот, но ниту едно од овие имиња не одговарало на ниту една постојна песна.

Мистеријата останува нерешена

Мистеријата на неидентификуваната песна стана популарна во 2019 година кога бразилскиот тинејџер по име Габриел да Силва Виеира почна да го бара потеклото на песната. Габриел ја објави песната на „Редит“, „Јутјуб“ и „Дискорд“, каде што привлече илјадници прегледи и коментари од љубопитните музички обожаватели, станувајќи тема на епизода од јутјуб-серијата „Приказни од интернетот“. Таа епизода доби над милион прегледи и на тој начин предизвика многу луѓе да се посветат на пронаоѓање на песната.

Оттогаш, многу аматери-детективи се вклучија во потрагата по најмистериозната песна на интернет, користејќи различни методи и извори. Некои од нив контактирале со радиостаници, издавачки куќи, музички новинари и експерти, надевајќи се дека ќе најдат некој што знае нешто за песната. Други ги анализирале текстот, мелодијата, продукцијата и стилот на песната, обидувајќи се да го намалат нејзиниот можен датум, земја и жанр. Некои дури создале бази на податоци и веб-страници посветени на документирање на секој детаљ и трага поврзана со песната.

И покрај сите овие напори, мистеријата останува нерешена.

Можни индиции


Меѓутоа, со текот на времето се појавија некои можни индиции. Еве некои од нив:

Песната веројатно била снимена помеѓу 1982 и 1984 година, според другите песни на лентата на Дариус и типот на касета што тој ја користел.

Можеби е пуштена во радиопрограма наречена „Musik fur junge Leute“ (Музика за млади) на НДР 1, водена од Пол Баскервил.

Веројатно е испеана од германски или австриски бенд со англиски стихови, врз основа на некои зборови и акценти кои звучат германски.

Бендот речиси сигурно бил под влијание на бендови како „Џој дивижн“, „Д кјур“ и „Дипеш моуд“, што може да се разбере по самиот звук на песната.

Најверојатно е издадена од независна или подземна издавачка куќа со ограничена дистрибуција, па затоа е изгубена или необјавена.

Симбол на носталгија и мит


Дали некогаш ќе дознаеме кој ја напишал или испеал познатата песна? Некои се оптимисти и се надеваат дека вистината на крајот ќе излезе на виделина. Други се песимисти и се сомневаат дека песната некогаш ќе биде идентификувана поради недостиг на докази, како и поради тоа што е поминато многу време. Некои велат дека песната не е вредна за толкаво внимание со оглед на тоа што не е ниту толку добра ниту оригинална.

Како и да е, „Најмистериозната песна“ стана симбол на љубопитност, мистерија и носталгија, па дури и предизвик, загатка и игра, легенда и мит.

 

Извор: 24sedam.rs
Фото: Pixabay
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот