X
 21.01.2022 Забава

Предвидувања на Симпсонови за 2022 година: Од летачки автомобили до дигитална храна

Симпсонови многупати успешно ги предвидоа настаните во светот. Успеале да дадат вистинити застрашувачки предвидувања, како Камала Харис во виолетова облека или Том Хенкс заразен со коронавирус.

Во далечната 1995 година, тие покажаа еден од нивните ликови како носи часовник што можете да го користите како телефон. Беа потребни 20 години за „Епл воч“ да ја види светлината на денот.

Во 2000 година, 16 години пред вистинскиот настап, „Симпсонови“ предвидоа дека Доналд Трамп ќе се кандидира за претседател, а успеаја да предвидат и дека ќе победи. И тоа е само дел од неверојатните поклопувања.

tramp
Фото: Screenshot/YouTube

Жолтото семејство предвидува стотици ситуации и ја предвидува иднината повеќе од 30 сезони. 2022 година нема да биде исклучок.

Пандемијата не завршува


Едно од предвидувањата беше за повторно појавување на коронавирусот, токму она што се случи во земјите кои се соочуваат со третиот или четвртиот бран на корона. Ваквата ситуација во серијата ја покажува употребата на купола во Спрингфилд во која граѓаните се целосно изолирани.

virus
Фото: Screenshot/YouTube

Храната како виртуелна реалност

Според Симпсонови, за 2022 година се планирани дигитални оброци, односно можност за консумирање храна преку виртуелна апликација за храна. Така, во една од епизодите сместени во 2030 година, можат да се видат Марџ и Хомер како внесуваат храна преку холографски електронски уред.

Во 2021 година, научниците за храна од Универзитетот Корнел открија дека сирењето што се консумира во средина на виртуелна реалност има подобар вкус, додека туристичката агенција „Ројал карибијан“ се обидува да развие технологија за да им овозможи на своите гости искуство да консумираат храна во виртуелна реалност на нивните крстарења.

Колонизација на Марс

Вака изгледаше пред многу години во една епизода од Симпсонови: Лиза сака да оди на Марс, па аплицира за еднонасочно патување до Црвената планета, иако Марџ не се согласува. Резултатот е дека на крајот целото семејство се пријавува за патување во 2026 година.

mars
Фото: Screenshot/YouTube

Звучи познато, нели?

Сонот на Илон Маск да оди на Марс, за кој толку многу се зборува денес, би можел да биде чекор поблиску до остварување во 2022 година, кога неговата компанија „Спејс екс“ за првпат ќе ја лансира ракетата „Старшип“ во орбитата. Планот е да се испрати првиот товар кој на првите „марсовци“ ќе им овозможи поволни услови за опстанок на оваа планета, а две години подоцна на истиот брод ќе биде покорисен товар и првите потенцијални луѓе кои би останале на Марс.
 
Роботите го заземаат светот

Во една епизода, Симпсонови посетија забавен парк каде роботите го контролираа секое возење, додека не ја изгубија контролата и не убиваа луѓе околу нив.

roboti
Фото: Screenshot/YouTube

Јурген Шмидхубер, познат како „таткото на вештачката интелигенција“, неодамна шпекулираше дека роботите би можеле да го заземат светот каков што го знаеме за неколку децении.

Летачки возила


Конечно, едно од предвидувањата на кои многумина се надеваат оваа година е пристигнувањето на летачките автомобили.

Според епизодата „Драма во иднината“, тоа ќе се случи во текот на следните 12 месеци. Автомобилите на небото ќе бидат нашата реалност и многу ќе им го олеснат животот на луѓето.

5
Фото: Screenshot/YouTube

Ова не е дека досега не сме го виделе ова во филмови како „Враќање во иднината“ и „Хари Потер“, но, со оглед на најавите на пазарот, се исполни уште едно пророштво на „Симпсонови“ за оваа 2022 година.

Извор: 24sedam.rs
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава