X
 21.05.2020 Здравје

Ковид-19: Оздравени 11 пациенти, 40 новозаболени

Институтот за јавно здравје денеска регистрирал 11 оздравени пациенти од Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Четворица од Прилеп, по двајца од Скопје, Велес и Кочани и еден од Штип. Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 новозаболени и тоа во: Скопје - 26, Куманово - 1, Прилеп - 1, Тетово - 10, Велес - 1, Битола - 1.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни во Скопје состојби починал 56-годишен пациент од Прилеп, лекуван на клиниката од 12 мај.

Вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.898, бројката на оздравени пациенти е 1.378, на починати е 111, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 409. Досега во земјата се направени вкупно 23.316 тестирања. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 209 теста се во рамките на скринингот. Денеска е потврден еден позитивен случај-вработен во градинка во Скопје.

Последната дистрибуција по градови е:

- Скопје - 673, активни 169
- Куманово - 419, активни 23
- Дебар - 51, активни 0
- Штип - 38, активни 3
- Прилеп - 204, активни 55
- Тетово - 161, активни 73
- Струга - 71, активни 5
- Велес - 127, активни 52
- Битола - 28, активни 9
- Охрид - 21, активни 6
- Кавадарци - 5, активни 0
- Гостивар - 21, активни 4
- Гевгелија - 4, активни 0
- Струмица - 3, активни 1
- Крива Паланка - 6, активни 1
- Радовиш - 4, активни 0
- Крушево - 3, активни 0
- Кочани - 31, активни 1
- Пробиштип - 2, активни 0
- Кичево - 2, активни 0
- Неготино --9, активни 2 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
- Демир Хисар - 1, активни 0
- Македонски Брод - 2, активни 0
- Пехчево - 3, активни 1
- Делчево - 1, активни 0
- Валандово - 1, активни 0
- Виница - 3, активни 1
- Кратово - 2, активни 1
- Берово - 1, активни 1
- Свети Николе - 1, активни 1
Type your content here...

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје