X
 21.08.2018 Живот

И најскапата играчка нема да го надополни отсуството на родителот, советува проф. Лена Дамовска

Сигурно сите ја знаете приказната за родителите кои во продавница за играчки барале од продавачката да им понуди посебна играчка бидејќи често биле отсутни од дома, а ќеркичката им била многу тажна. „Жал ми е, но ние не продаваме родители“, им рекла продавачката.

Проф. д-р Лена Дамовска од Институтот за педагогија од Филозофскиот факултет од Скопје за Деца.мк вели дека родителите не треба да прават колекции на играчки во домот. Многу често купувањето играчки за децата е искупување за нешто, вели таа.

Целосната информација прочитајте ја на ОВОЈ ЛИНК
Тагови:

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот