X
 21.08.2021 Живот

Како првиот ДНК-детектив ги фаќа убијците?

Повеќето корисници на веб-страници за ДНК ги споделуваат своите генетски профили со компаниите со цел да научат за нивните предци или да најдат изгубени роднини. Но сега, самообучен експерт за ДНК ги користи информациите од генеалошките бази за да ѝ помогне на полицијата да ги најде убијците и силувачите. Погледнете како.Извор: BBC
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот