X
 22.07.2022 Живот

Која е највисоката температура некогаш забележана низ земјите во светот?

Европа, Северна Африка, Блискиот Исток и Азија деновиве се погодени од екстремни горештини, при што температурите се искачија над 40 Целзиусови степени на многу места, предизвикувајќи шумски пожари и смртни случаи поврзани со горештините.

Во петокот Метеоролошката канцеларија на Обединетото Кралство го издаде своето прво црвено предупредување „Екстремна топлина“ за понеделник и вторник во поголемиот дел од Англија, вклучувајќи ги Лондон и Манчестер. Рекордната висока температура некогаш забележана во Обединетото Кралство е 38,7 Целзиусови степени, забележана во Кембриџ на 25 јули 2019 година.

Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство, исто така, го зголеми предупредувањето за здравјето поврзано со топлина од трето на четврто ниво, при што болниците се подготвуваат за скок на бројот на примени пациенти. На жителите им се советува да не седат на сонце помеѓу 11 часот и 15 часот, да пијат многу течности и да избегнуваат физички напор.

2
Фото: Al Jazeera

Како се мери температурата?


Температурата што ја гледате на вестите или на апликацијата за временска прогноза на телефонот се потпира на мрежа од метеоролошки станици позиционирани низ целиот свет.

За да се обезбедат прецизни отчитувања, метеоролошките станици користат специјализирани термометри сместени во инструменти познати како Стивенсон екран, на висина од 1,25 до 2 метра над земјата.

Постојат две добро познати скали што се користат за мерење на температурата: во Целзиусови степени и Фаренхајти.

Само неколку земји, вклучително и САД, го користат Фаренхајтот. Остатокот од светот ја користи Целзиусовата скала именувана по шведскиот астроном Андерс Целзиус.

2
Фото: Al Jazeera

Највисоките температури некогаш забележани


Мапата подолу ги прикажува највисоките температури некогаш забележани во секоја земја низ светот. Најмалку 22 земји забележале максимални температури од 50 Целзиусови степени или повисоки.

Во моментов, највисоката официјално регистрирана температура е 56,7 Целзиусови степени, забележана во Долината на смртта во Калифорнија во 1913 година. Најголемата позната температура во Африка е 55 Целзиусови степени, забележана во Кебили, Тунис, во 1931 година. Иран го држи рекордот за највисока измерена температура во Азија од 54 Целзиусови степени, што ја забележа во 2017 година.

Највисоката температура некогаш забележана во Европа е 48,8 Целзиусови степени на италијанскиот остров Сицилија на 11 август 2021 година.

Во 2020 година, островот Сејмур на Антарктикот забележа максимална температура од 20,7 Целзиусови степени. Според Светската метеоролошка организација на Обединетите нации (СМО), температурите на Антарктичкиот Полуостров се зголемиле за речиси 3 Целзиусови степени во последните 50 години.

остров
Фото: Al Jazeera

Светот станува потопол

Просечната глобална температура на површината на Земјата во 2020 година е во трка со 2016 година како најтопла година досега. Според НАСА, последните осум години беа најтоплите откако започна современото водење евиденција во 1880 година.

Овогодишните податоци за температурата го сочинуваат глобалниот температурен рекорд, кој им кажува на научниците дека планетата се загрева.

5

Според температурниот рекорд на НАСА, Земјата во 2021 година била околу 1,1 Целзиусов степен потопла од просекот од крајот на 19 век.

Извор: Al Jazeera
Фото: Al Jazeera/NASA
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот