X
 22.12.2022 Наука

НАСА објави фотографија од огнени езера од лава на Ија, месечината на Јупитер

НАСА објави неверојатна фотографија од огнени езера од лава кои блескаат силно на површината на Ија, една од месечините на Јупитер.

Вселенското летало „Џуно“ ја направило фотографијата од вулканската месечина на Јупитер уште во јули, но вселенската агенција ја објави неодамна.

Фотографијата е инфрацрвена слика добиена од податоци собрани од инструментот „JIRAM“ (Jovian Infrared Auroral Mapper), прикачен на „Џуно“.

На фотографијата блескави црвени траги ја красат површината на месечината Ија. Колку е посветла бојата, толку е поголема температурата документирана од „JIRAM“.

Ија е дом на стотици вулкани. Изненадувачки, истражувачите на НАСА открија повеќе вулкански точки во поларниот регион отколку во екваторијалниот регион на планетата.

наса
Фото: Io | NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

Првично, мисијата на „Џуно“ беше да го истражи Јупитер, но мисијата беше проширена за да вклучи три од четирите сателити на Галилеја и прстените на гасниот гигант.

Една од месечините на џиновската планета, Европа, е од особен интерес за научниците бидејќи тие цврсто веруваат дека под дебелата ледена површина се наоѓа солен океан во кој може да има живот.

Неодамнешното прелетување откри детален поглед на ледената површина на Европа.

Со текот на годините, сондата „Џуно“ на НАСА сними некои од најубавите фотографии на Јупитер околу кои орбитира од 2016 година.

Извор: Petapixel.com
Фото: Io | NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука