X
 09.04.2020 Живот

НАСА сподели неверојатни фотографии од Јупитер

Со пандемијата со која соочуваме овие денови на Земјата, еден начин да ги тргнете мислите од ситуацијата е да ја погледнете убавината на космосот.

За среќа, НАСА сè уште ја истражува вселената и нејзините чуда, а неодамна, Националната аеронаутика и вселенска администрација објави нови фотографии од Јупитер. Неверојатните пејзажи на бурната јужна хемисфера на оваа планета ќе ве однесат во една друга димензија.

Вселенското летало на НАСА, „Џуно“, прави фотографии од планетата уште неговото прво поминување покрај Јупитер во 2016 година. Оттогаш, „Џуно“ има направено неверојатни фотографии и им помага на научниците да научат важни информации за овој гасовит џин.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Bored Panda
Фото: Nasa.gov


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот