X
 22.12.2023 Живот

Амстердам ќе го премести квартот на црвените фенери во облакодер

Градските власти на Амстердам објавија дека одбраа локација за таканаречен „Еротски центар“ кој треба да го замени познатиот кварт на црвени фенери. Новата локација ќе биде облакодер.

Целта на промената е обид за чистење на сликата на Амстердам и ребрендирање на градот како модерна и урбана област која се грижи за жителите и сака да привлекува попрефинети туристи во иднина.

Меѓутоа, голем дел од жителите се спротивставуваат на оваа иницијатива. Според анкета спроведена во јуни, само 20 отсто од испитаниците се за преместување на квартот, околу 35 отсто се против планот, а 18 отсто силно се спротивставуваат на планот.

Самите работници во квартот, исто така, се против планот и протестираат против неговата реализација.

Меѓутоа, дури и ако се реализира, предвиденото отворање на новиот центар ќе биде во 2031 година.

Извор: The mayor
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот