X
 23.02.2023 Живот

Снежно невреме во САД со температури до минус 45 степени

Поради зимската бура што зафати одредени области на САД, во некои делови од државата температурите би можеле да паднат и до -45 степени, јавија американските медиуми.
Како резултат на снежното невреме, беа затворени бизниси и училишта во Дакота, Минесота и Висконсин, а откажани се речиси пет илјади летови.

Налетите на ветрот би можеле да достигнат брзина од 80 километри на час, а во некои делови на САД, под влијание на екстремно студен бран, температурите би можеле да паднат до -45 Целзиусови степени.

Гувернерот на Минесота, Тим Волц, рече дека Националната гарда ќе им помогне на возачите заглавени во снежната бура бидејќи синоптичарите прогнозираат до еден метар снег за некои делови од северните држави - најобилни снежни врнежи во изминатите 30 години.

Истовремено, одредени делови од источниот дел на САД имаат екстремно високи температури - во Орландо, Флорида, би можеле да достигнат до 32 Целзиусови степени, а во Луизијана, Њу Орлеанс, до 29 степени, најавија метеоролозите.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот