X
 23.03.2020 Живот

„Медицинар“ ќе остане во спомените на илјадници студенти

Повеќе од пет години некогашниот Студентски дом „Невена Георгиева-Дуња“, попознат како „Медицинар“, беше грда слика покрај Клиничкиот центар во Скопје со разрушени бараки, испокршени прозорци, купови ѓубре. Илјадници студенти по медицина, фармација, стоматологија и други факултети овде го поминаа своето школување. Државата немаше прецизен план што да направи со него во изминатите години. Поради епидемијата со коронавирусот, Град Скопје ги сруши бараките за потребите на Министерството за здравство. Вака изгледаше „Медиинар“, до пред неколку дена:

ГАЛЕРИЈА

Фото: Борче Поповски
Подготвил: С.Ѓ.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот