X
 12.10.2020 Живот

Победниците на натпреварот „Фотографија одблизу“ за 2020 година

Натпреварот „Фотографија одблизу“ за фотографии од крупен план, микро и макрофотографии, ги објави своите победници и финалисти. Оваа година победник е францускиот фотограф Галис Хоарау за неговата слика од ларва-јагула што ја направил покрај островот Лембех, Индонезија.

Натпреварот се состоеше од седум категории: животни, инсекти, растенија и габи, интимен пејзаж, вештачки свет, млади (за креативци под 17 години) и микро (фотографии направени со микроскоп).

100 добитници беа избрани од над 6.000 пријавени фотографии од 52 земји. Погледнете ги најдобрите.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Bored Panda
Фото: CUPOTY
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот