23.12.2023 Живот

Скандинавски тајни што ќе ви помогнат да имате посреќен живот

Нордиските земји постојано се рангирани на врвот на листата со најсреќни нации во светот. Всушност, пет скандинавски земји - Данска, Норвешка, Шведска, Финска и Исланд - се најдоа на првите 10 места во Светскиот извештај за среќа за 2023 година.

Иако имаат долги зими, жителите се прилично среќни. Но, што ги прави толку весели и задоволни? Неколку скандинавски експерти ги откриваат тајните на нордиското задоволство.

Зошто Скандинавците се сметаат за најсреќните луѓе на светот?

Според Хенрик Џепесен, дански блогер за патувања кој успеал да ги посети сите земји низ светот, Скандинавците имаат многу голема корист од силните општествени безбедносни мрежи кои ја намалуваат неизвесноста.

- Главната причина е сигурноста. Што и да се случи, мнозинството ќе биде згрижено. Ова не е случај со повеќето земји во светот, вклучувајќи ги и САД - објаснува Џепесен.

Исто така, тој забележува дека егалитаризмот е клучна состојка во нордиската среќа.

- Во Данска, во ред е да бидеш нормален. Не мора да бидеш нешто посебно за да бидеш прифатен, што може да биде случај во многу земји - вели тој.

Така, чистачот може да седи до газдата на голема компанија, иако ова можеби е нечуено во други земји. Овој недостиг на статусна свест создава чувство на припадност во скандинавските заедници.

Освен тоа, прифатливата здравствена заштита им гарантира на Скандинавците дека нема да се соочат со финансиска катастрофа по повреда или болест.

- Минатата година ми беше дијагностицирана лајмска болест, а различните видови тестови и хоспитализација во данска болница не чинат ниту цент. Нема да погодувам колку тоа би чинело во САД - забележува Џепесен. Бидејќи медицинскиот банкрот речиси не постои, Скандинавците се ослободени од таа грижа.

Комбинацијата од цврсти социјални заштитни мерки, егалитарни вредности и достапни здравствени услуги ја обезбедува основата за скандинавската среќа. Граѓаните се поддржани и на индивидуално и на општествено ниво за да напредуваат.

1. Платено породилно отсуство

Според Нејт Аксвиг, кој живеел во Норвешка две години, во Скандинавија е нормално родителот да има платено породилно отсуство кое би траело цела година.

- Во суштина, првата година од својот живот новороденчето ја поминува со родителите - објаснува тој.

Ова време на поврзување со родителите ги зацврстува силните семејни врски уште од самиот почеток. Така, и мајките и татковците можат да искористат отсуство, делејќи го како што ќе одлучат.

priroda
Фото: Freepik

2. Универзални градинки

Според Аксвиг, градинките беспрекорно ја преземаат грижата за децата по завршувањето на родителското отсуство, околу првиот роденден на детето.

- Откако ќе заврши породилното отсуство, детето оди во градинка наречена „Барнехаџ“, што всушност претставува организиран дневен престој за деца на возраст од 1 до 5 години - вели тој. Со покриена квалитетна грижа за децата, скандинавските родители можат да се вратат на работа додека децата се дружат и играат во стимулативна средина.

3. Рано пензионирање

Скандинавците можат да се пензионираат уште на 62 години. Ова им овозможува неколку децении да се занимаваат со волонтирање, различни хобија и патувања.

4. Љубов кон природата

Скандинавците ги ценат рекреацијата и активностите на отворено во текот на целата година, не дозволувајќи времето да ги ограничи.

- Неофицијалното норвешко мото е: „Не постои такво нешто како лошо време, постои само лоша облека“ - вели Аксвиг.

Наместо да седат дома во зима, тие го подготвуваат својот велосипед и одат да планинарат без оглед на дождот, снегот или студот. Активноста на отворено го подобрува расположението.

5. Време за одмор

Скандинавците уживаат во времето за одмор секоја година. Патувањата им помагаат да ги прошират перспективите, да создаваат спомени и да обезбедат релаксирачка промена на сценографијата.

6. Време за опуштање

Скандинавската традиција на „време за опуштање“ вклучува палење свеќи, облекување топли чорапи и удобна облека, и уживање во хобија како плетење и слушање музика.

Овој „хиге“ концепт за удобност и уживање во едноставни задоволства е едноставен начин да се ослободите од стресот и да се чувствувате задоволни.

7. Долги летни денови

Како што забележува Аксвиг, летата се доста долги и има речиси 20 часа сончева светлина над Арктичкиот Круг.

- Ова им овозможува на Скандинавците да одат што повеќе на планинарење, пливање и истражување на природата воопшто - вели Аксвиг.

8. Природна убавина

- Западна Норвешка и особено крајбрежјето северно од Берген се едноставно прекрасни. Чистите фјордови се наоѓаат низ планинските венци со прекрасни водопади - опишува Аксвиг. Величествените глетки предизвикуваат страхопочит, а со тоа природата уште повеќе се цени.

Додека среќата е повеќеслојна, нордискиот начин ја нагласува рамнотежата помеѓу работата и животот, социјалната поддршка и уживањето во едноставни задоволства. Учејќи од Скандинавија, и ние можеме да внесеме повеќе радост и задоволство во нашите денови.

Извор: Parade.com
Фото: Freepik