X
 24.01.2021 Живот

Прекрасна глетка: Меури од мраз се појавија на површината на езеро во Јапонија

Природата е полна со спектакуларно убави глетки, а некои феномени што се случуваат природно се толку воодушевувачки што е тешко да им верувате на вашите очи. Едно такво чудо се случува во текот на студените зимски месеци на езерото Нукабира во Хокаидо, Јапонија. Мирната површина на езерото сега е покриена со замрзнати меурчиња што се протегаат низ волшебниот поглед во големи делови.

Овој извонреден приказ се одвива додека гасовите и други разни материи се подигнуваат од коритото на езерото и замрзнуваат кога се приближуваат до површината. Некои од замрзнатите меури не стигнуваат до врвот и се суспендирани во повеќедимензионални слоеви. Она што резултира е една од најневеројатните уметнички инсталации на животната средина досега - создадена од самата природа.

Обично, регионот Хокаидо во Јапонија има големи врнежи од снег, што обично ја крие мистичната површина на езерото. Сепак, оваа година, замрзнатите меурчиња останаа некарактеристично видливи, привлекувајќи многу фотографи до езерото за да ја доловат извонредната глетка.


Извор: Mymodernmet.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот