X
 24.01.2024 Живот

Оваа земја е прогласена за најпаметна во Европа - една третина од жителите имаат завршено факултет

Една прекрасна земја е прогласена за најпаметна во Европа, според експертите за образование.

Иако е позната по своите прекрасни пејзажи, ова истражување докажа дека Швајцарија не е само убава природа.

Онлајн туторското училиште „Туторспејс“ тестираше и анализираше 44 европски земји, оценувајќи ја интелигенцијата на нивните граѓани во 17 различни области, со што 100 беа максимум поени.

Нордиските земји зазедоа половина од првите десет места, додека Велика Британија се најде на 10. место со резултат од 67,83.

Но, Швајцарија беше таа што ја освои посакуваната титула најпаметна земја, освојувајќи 81,1 поен.

Според извештајот, оваа земја е извонредна во областа на високото образование бидејќи една третина од возрасните имаат високо образование.

Швајцарија е позната по своите научници, со традиција на швајцарската наука која се протега најмалку 500 години наназад. Дом е на 30 добитници на Нобеловата награда и таму се наоѓа најсовремена истражувачка лабораторија за физика.

Друга заслуга нагласена во истражувањето беше математичката способност на Швајцарија, која постигна највисоки резултати во Европа, како и речиси 14-годишно школување кое повеќето Швајцарци го добиваат бесплатно.

Извор: Express.co.uk
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот