X
 24.03.2020 Живот

Зошто Холандија уништува милиони лалиња дневно?

Почна сезоната на лалиња во Холандија, но одгледувачите оваа година уништуваат милиони цвеќиња на ден затоа што пандемијата на коронавирусот ја намали побарувачката.

Планини од лалиња, рози, хризантеми и други цвеќиња што ја имаат истата судбина минатата недела чекаа на најголемиот светски пазар на цвеќиња.

- Единственото решение е да ги уништиме - изјави Мишел ван Ши, портпарол на „Ројал Флора Холанд“, голема аукциска куќа за цвеќиња.

- Првпат го правиме ова. Холандската аукција постои повеќе од сто години, а ова е првпат да сме во толку голема криза - изјави тој.

1
Фото: Screenshot/Youtube

2
Фото: Screenshot/Youtube

Од „Ројал Флора Холанд“ рекоа дека се уништени помеѓу 70 и 80 отсто од целокупното годишно производство на цвеќиња.

Ова е тежок удар за земјата во која лалињата се важен симбол на националниот идентитет, како ветерниците, сирењето и кломпите. Кризата со коронавирусот пристигна во најлошиот период од годината.

Затворањето на продавниците и бизнисите предизвикано од појавата на коронавирусот има драматични последици, рече Приска Клеин, директорка на Кралската асоцијација за производство на лалиња.

4
Фото: Screenshot/Youtube

5
Фото: Screenshot/Youtube

- Доаѓа Денот на мајката, а одгледувачите на лалиња почнаа да ги берат цвеќињата од јануари и тоа го прават до април-мај, така што станува збор за средината на сезоната кога треба да си ги заработат парите - изјави Клеин.

Со оглед на тоа што купувачите сакаат да купуваат намирници во големи количини, здружението соопшти дека ќе почне со кампања што ќе ги охрабрува клиентите да „купуваат цвеќиња, а не тоалетна хартија“.

Извор: Freemalaysiatoday.com
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот