X
 24.04.2017 Култура

Книги кои е поверојатно да се преправате дека сте ги читале

Ако немавте време да читате оваа недела, немојте да се грижите не сте сами. Според едно истражување со 2000 возрасни 67% од испитаниците би сакале да читаат повеќе, но 48% изјавиле дека се премногу зафатени за да читаат.


Фото: Freepik

Две петини од нас кажуваат мала лага кога кажуваат некому што да читаат. Неверојатни 64% од 18 до 24-годишниците лажат за нивните навики при читање. Ова се книгите за кои е најверојатно да лажете, кога навистина само сте го гледале филмот:

 • Книгите за Џејмс Бонд, Јан Флеминг
 • Господар на прстените, Џ.Р.Р. Толкин
 • Хрониките на Нарнија, Ц.С. Левис
 • Кодот на Да Винчи, Ден Браун
 • Игрите на гладните, Сузан Колинс
 • Волшебникот од Оз, Франк Баум
 • Дневникот на Бриџит Џонс, Хелен Филдинг
 • Девојката со тетоважа на змеј, Стиг Ларсон
 • Кум, Марио Пузо
 • Ловец на змејови, Калед Хосеини
 • Лет над кукавичјото гнездо, Кен Кисеј
 • На игли, Ирвин Велш
 • Ејми ја нема, Џилијан Флин
Подготвил: М.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура