X
 24.07.2018 Живот

Во Еквадор е направен најголемиот цветен аранжман во светотВо Еквадор е направен најголемиот цветен аранжман на светот, кој влезе во Гинисовата книга на рекорди, јавуваат новински агенции.

Аранжманот изработен од рози е изложен во градот Табакундо и претставува реплика на пирамидата Кочаски. За изработката биле употребени 546.364 рози.


Цветен аранжман во форма на пирамида
(Фото: Rodrigo Buendia/AFP)


Во изработката на аранжманот учествувале 1.500 локални жители кои работеле по 16 часа на ден.

Целта на овој проект е промоција на регионалниот туризам, како и на извозот на рози од Еквадор.


Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот