X
 24.07.2022 Култура

Американски музичари ќе одржат концерт на работ на вселената

Американското дуо „Чејнсмоукерс“ ќе влезе во историјата како прво што ќе настапи на работ на вселената во 2024 година.

Дру Тагарт и Алекс Пол ќе свират во капсула под притисок прицврстена со стратосферски балон, а концертот ќе биде буквално надвор од овој свет. Организатор е приватната компанија за истражување на вселената „Ворлд вју“. Покрај музичарите, во капсулата ќе има и научници и инженери.- Знаеме дека погледите на Земјата и вселената ќе бидат неверојатни и се надеваме дека овој лет ќе го искористиме за инспирација за идни проекти - изјавиле музичарите.


Извор: Klix
Насловна фотографија: Twitter
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура