X
 24.08.2020 Наука

Анимација од НАСА прикажува како изгледа да патувате со брзина на светлината

Ако сте обожавател на научна фантастика, големи се шансите да имате гледано филмови во кои човештвото се шири низ целиот универзум. Вселенските бродови што го овозможуваат ова користат различни погони што можеби се побрзи и од светлината.

Ова е одлична идеја. За жал, непроменливите закони на физиката ни кажуваат дека тоа едноставно не е можно.

Сепак, физиката што управува со нашиот универзум дозволува патување што е близу до брзината на светлината, иако за да се достигне таа брзина потребна е огромна количина на енергија. Сепак, истите овие закони кажуваат дека ваквото патување се соочува со секакви предизвици. За среќа, НАСА го опфаќа сето ова во интересно анимирано видео што ги прикажува сите основи на меѓуѕвезденото патување.

Накратко, според непроменливите закони на физиката, не постои начин да се достигне или надмине брзината на светлината. Ова значи дека ако сакате да се обидете со меѓуѕвездено патување, најдобро би било да најдете вселенски брод за долго патување или да најдете погон што може да овозможи постојано забрзување.

За видеото, НАСА претпоставува дека меѓуѕвездениот патник создал вселенско летало способно да патува со 90 отсто од брзината на светлината.

Оставајќи го настрана прашањето како вселенското летало може да достигне ваква брзина, видеото потоа се движи директно за да се справи со големите проблеми што доаѓаат со патувањето во универзумот. Ова вклучува временска дилатација, потреба од заштитен материјал и колку време ќе треба да се патува дури и до најблиските дестинации, на пр., најблиската ѕвезда (Проксима Кентаури) и слично.

Видеото е направено од тим од научници и експерти за медиуми од „Медиа студио“ од Центарот за вселенски летови „Годард“, предводен од Крис Смит, мултимедијален продуцент и член на Асоцијацијата на универзитети за истражување на вселената, заедно со Кристофер Ким, дел од Асоцијацијата, кој беше водечки аниматор на видеото.Извор: Sciencealert.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука