X
 24.08.2022 Живот

И шлаканица и плескање по задник, секој удар е насилство врз децата

Болката ќе помине, но повредата не поминува. Емотивната повреда остава трага. Затоа што дете кое во својот родител гледа крило, заштита, свој свет, кога е удрено, доживува како да му е одземено буквално сè, посочува Соња Угриновска, лиценциран психолог и семеен и системски советник

Во разни ситуации при комуникација родител-дете често трпението лесно се губи кога станува збор за дисциплинирањето на децата. Со психологот и семеен и системски советник Соња Угриновска поразговаравме за тоа како удирањето на децата, кревањето рака влијае врз детскиот мозок, има ли позитивен исход од воспитувањето со плескање по задник, по рака, тегнење за уво, шлаканица…

Дали некој родител се чувствува добро ако некој друг го плесне неговото дете?

Прочитајте повеќе на Деца.мк

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот