X
 24.09.2020 Живот

„Кривата кула“ во Абу Даби ги побива сите правила на архитектурата

„Капитал гејт“ е облакодер во Абу Даби. Иако градот изобилува со необични згради, оваа е една од најуникатните бидејќи е крива. Секој од 728. стаклени панели што се наоѓаат на зградата е направен посебно бидејќи имаат различна форма.

Зградата со 35 ката не била направена за да биде најголема или највисока, туку да ги побие правилата на архитектурата и да го стави градот на светската мапа со најинтересни згради, открива Ахмед Ал Мансури, главен инженер на проектот за изградба на зградата.И по речиси 10 години откако била изградена, зградата останува најискривената зграда направена од човекот во светот и влезе во Гинисовата книга на рекорди. Облакодерот е искривен 18 степени западно, а тоа е околу 5 пати повеќе од аголот на кој е искривена Кривата кула во Пиза. Горните 17 ката „висат“ над работ.

- Природата сака таа да падне. Сè околу кулата прави таа да се сруши, но таа е дизајнирана да стои - вели Мансури.Основата на зградата е направена со 15.000 кубни метри бетон засилен со 10.000 тони челик и намерно била изградена во близина на центарот, наместо точно на него, а потоа била исправена како што се градела зградата, за да се зголеми цврстината на бетонот. Кулата стои и благодарение на 490 колци закопани на длабочина од 30 метри.

Во зградата има канцеларии, ресторани, барови и хотел со 200 соби. Природниот пејзаж на Абу Даби со ветровитите дини бил инспирација за изгледот.

Автор: Алис Мекул
Извор: Си-ен-ен
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот