X
 24.09.2021 Наука

Вирусот нема каде да оди, готово е со опасните мутации, вели креаторката на оксфордската вакцина

Ковид-19 веројатно нема да мутира во многу посмртоносни варијанти бидејќи едноставно нема „каде да оди“, вели научничката Сара Гилберт, која беше вклучена во создавањето на оксфордската вакцина „Астра зенека“.

Таа вели дека вирусот станува сѐ помалку вирулентен со текот на времето, бидејќи се шири низ популација која е сѐ повеќе имуна на него. Иако очекува уште некоја генска промена, таа вели дека Сарс-КоВ-2 на крајот ќе стане како другите сезонски коронавируси што предизвикуваат настинки и респираторни инфекции.

Говорејќи во средата на вебинарот на Кралското медицинско друштво за соевите на вирусите, Сара Гилберт рече дека вирусот не може целосно да мутира.

- Вирусот не може целосно да мутира бидејќи неговиот шилест протеин мора да комуницира со рецепторот АЦЕ2 на површината на човечката клетка за да влезе во неа. Ако го промени својот шилест протеин многу, тогаш нема да може да влезе во клетката. Значи, нема многу места каде што вирусот може да оди за да го избегне имунитетот - вели таа.

- Обично гледаме дека вирусите стануваат помалку вирулентни кога циркулираат полесно и нема причина да мислиме дека ќе има повирулентна верзија на Сарс-КоВ-2. Гледаме бавно генско поместување на вирусот, а населението постепено развива имунитет, како и сите други сезонски коронавируси. Ги има четири и тие кружат со децении, а ние не сме свесни за нив. Значи, ние веќе живееме со четири различни човечки коронавируси за кои навистина не размислуваме премногу и на крајот Сарс-КоВ-2 ќе стане еден од нив. Прашањето е колку време ќе биде потребно за да се постигне ова и какви мерки ќе треба да преземеме во меѓувреме за да можеме да го сториме тоа. Досега, сите претходни варијанти на вирусот, кои се чинеше дека се повеќе вирулентни и го избегнуваат имунитетот, беа надминати од делта-сојот, кој е позаразен - додава Гилберт.

virus
Фото: Freepik

Експертите и понатаму се загрижени поради бета- и ламбда-сојот.

Професорката Шерон Пикок, директорка на британскиот геномски конзорциум, која ги следи соевите на вирусот за британската Влада, вели дека делта-сојот моментално е на врвот на листата.

- Тоа значи дека треба да се набљудува и да се чека, иако делта е на врвот на листата, а другите варијанти не се особено загрижувачки во овој момент. Од појавата на делта-сојот беше доста тивко и би било убаво да нема нови загрижувачки варијанти. Но, ако треба да дадам прогноза, мислам дека со текот на времето ќе се појават нови варијанти и мислам дека имаме уште долг пат за поминување - вели професорката Пикок.

Професорката додава дека е важно да се следат луѓето што се разболеле по патување во одредена земја за да се види дали носат нови варијанти. Сепак, таа додава дека вакцинирањето што е можно повеќе луѓе низ светот е најдобриот начин да се спречи појавата на нови загрижувачки мутации.

- Ако не се вакцинираат луѓето и има неконтролиран пренос и инфекции, тогаш таквата ситуација е одличен терен за вирусот. Ако нема многу инфекции, тогаш вирусот нема многу шанси да мутира. Вакцинацијата низ светот не е само морално исправна работа, туку и стратешки правилна работа ако сакаме да го заштитиме светот - вели таа.

Професорката додава дека во моментов нема докази дека вирусот бил „конструиран“ или дека избегал од лабораторија.

- Постојат причини што ни укажуваат дека вирусот потекнува од животно-домаќин. Не видов дефинитивен доказ дека станува збор за конструиран вирус или дека избегал. Но, едно нешто што ме научи овој вирус е да бидам скромна кога грешам, и јас сум правела грешки многу пати и морав да се навикнам да се премислувам. Значи, ако се појават дополнителни докази што покажуваат дека вирусот е конструиран, јас би била подготвена да ги разгледам. Но, во овој момент, според мое мислење, вирусот се пренесе на луѓето од животни - вели таа.

Извор: Telegraph.co.uk
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука