X
 25.01.2022 Наука

Научник научил стаорец како да игра видеоигра

Унгарскиот компјутерски инженер и невронаучник Виктор Тот минатата година си поставил необична цел - да научи стаорец да ја игра видеоиграта „Дум II“.

Тој си ја поставил оваа цел за да може повеќе да научи за способностите на мозокот на стаорците. Тот успеал во целта. За ова има и снимен доказ - видео во кое се гледа стаорецот додека ја игра видеоиграта. Видеото погледнете го во продолжение.


Извор: Studentski
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука