X
 25.08.2022 Живот

Плажа во Грција каде што можете да пливате над потонат град

Општината Епидаур, која е дел од округот Арголида на Пелопонез, го има едно најзначајните археолошки наоѓалишта во Грција. Тука може да се видат остатоци од древниот град Епидаур, на пример, манастир и театар.Едно од најуникатните искуства што може да ги имате таму е пливање над дел од остатоците од стариот град. Иако многумина ја нарекуваат „потонат град на древен Епидаур“, плажата каде што можете да го сторите тоа се нарекува Глиати или Калимниос.Плажата е долга околу 500 метри, а доколку се одлучите да ја посетите, понесете чадор бидејќи на неа нема лежалки. Погрижете се да имате и маска за нуркање за целосно да уживате во остатоците од градот, иако тие се видливи и од површината бидејќи се на длабочина од 2 метра.

Остатоците, кои биле откриени во 1971 година, се дел од голема вила изградена во римско време, според археолозите.


Извор: Travel
Насловна фотографија: YouTube (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот