X
 25.11.2020 Наука

Студент направи соларни прозорци од расипана храна и доби награда за глобална одржливост

Карви Ехрен Меигу, студент на Универзитетот „Мапуа“ во Манила, беше прогласен за добитник на наградата „Џејмс Дајсон“ за глобална одржливост.

Наградата „Џејмс Дајсон“ е меѓународен конкурс за дизајн, отворен за инженери од над 30 земји во светот. Го води фондацијата „Џејмс Дајсон“, името што стои зад популарниот бренд „Дајсон“.

27-годишниот Карви од Филипини победи 1.800 кандидати со својата неверојатна идеја наречена „АуРЕУС“ (AuREUS).

1
Фото: Тha National News

Што е „АуРЕУС“?


Станува збор за систем за обновлива енергија што се користи за прозорци и ѕидови на згради. Новиот материјал што овој студент го измислил доаѓа од скапано овошје и зеленчук. Ја апсорбира УВ-светлината од сонцето и ја претвора во електрична енергија.

2
Фото: The National News

Она што го прави посебен овој дизајн е што за разлика од обичните соларни панели, системот работи исто толку добро, дури и ако материјалот не добива топлина од сонцето.

Како функционира „АуРЕУС“?


Честичките што се добиваат од овошје и зеленчук се суспендираат во обвивка од смола. Кога ќе бидат погодени од сончева светлина, честичките апсорбираат и емитуваат светлина по рабовите. Потоа светлината е „заробена“ и претворена во електрична енергија.

- „АуРЕУС“ е импресивен по начинот на кој создава одржлива употреба на остатоци од култури, но јас сум особено импресиониран од одлучноста на Карви - вели Џејмс Дајсон.

3
Фото: Rappler

Карви добил 39.972 долари како дел од наградата.

- Освојувањето на оваа награда е и почеток и крај. Одбележа крај на години исполнети со сомнежи за тоа дали мојата идеја ќе има некаква глобална важност. Но, го означува почетокот на патувањето за конечно воведување на „АуРЕУС“ во светот - изјави студентот.

Извор: Mashable.com
Фото: The National news
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука