X
 26.01.2023 Култура

Зошто треба да ја додадете Куба на листата со земји за посета?

Куба е најголемиот карипски остров и една од најфасцинантните земји во целиот свет. Оваа специфична туристичка дестинација никогаш не се заборава и на сите им нуди неверојатни животни искуства.

Оние што веќе ја посетиле велат дека е тешко да се опише она што го доживеале и дека едноставно мора да се доживее.

Зошто треба да ја додадете Куба на вашата листа за патувања?

Автентичен начин на живот

Постојат многу причини да ја посетите Куба, особено во периодот кога кај нас е зима. Една од нив е можноста да се доживее специфичниот кубански начин на живот, кој отсекогаш го фасцинирал целиот свет.

Кубанците се познати по тоа што секогаш се насмеани, топли и подготвени да танцуваат во секој момент. Дури и најстарите Кубанци може да се видат како танцуваат салса на улица. Тоа е спротивно од нашиот начин на живот.


Друг интересен факт е дека Куба е исклучително популарна по својот здравствен систем. Се смета дека го има еден од најдобрите во светот.

Неверојатно, но Куба има толку многу добри лекари, што ги извезува во други земји и добива повеќе пари од тоа отколку од целата туристичка индустрија.

Куба е земја на контрасти. Иако нивните плати во просек се многу мали, на улиците нема бездомници, а речиси целото население е писмено и има право на бесплатно здравство и образование.

Жив музеј на автомобили


Сите сме виделе разгледници и постери од Куба со фотографии од олдтајмери. Ова не изненадува, со оглед на тоа што тие се синоним и прва асоцијација на Куба.

Но, како тие станаа нејзин симбол?


По револуцијата, Американците ја посетија Куба поради квалитетните пури и убавите жени. Тие со себе донесоа склоност кон коцкање и многу други влијанија. Едно од тие влијанија беа американските автомобили.

Оттогаш, Кубанците продолжија да се грижат за своите олдтајмери, а голем дел од нив и денес се во одлична состојба. Така, на улиците има различни модели и бои на автомобили кои Куба ја прават жив музеј.

Она што е најинтересно за туристите е фактот дека овие автомобили можат да се изнајмуваат. На туристичките дестинации има ​​возачи на олдтајмери кои ќе ве возат покрај сите важни локалитети. Возењето во овој автомобил сигурно ќе биде необично искуство бидејќи нема да ги најдете никаде на друго место, па ќе имате чувство дека сте во сосема друго време.

Хавана - фасцинантен главен град


Главниот град и културно-историскиот центар на Куба е незаменлива дестинација за сите туристи, а за многумина е на листата со градови кои сакаат да ги посетат до крајот на животот. Причината за тоа е што најголем број туристички атракции се наоѓаат токму тука.

Хавана е полна со историски места и интересни кафулиња и ресторани. Украсен е со прекрасна и необична архитектура на згради. Овој град е полн со интересни детали на секој чекор и никого нема да го остави рамнодушен.


Во него се наоѓа и Плоштадот на револуцијата, кој несомнено е најважен во целата земја. Препознатлив е по челичниот споменик на Че Гевара и популарниот цитат „Hasta la Victoria Siempre“.

Веднаш до Че Гевара има споменик за кој многумина на почетокот мислат дека е Фидел Кастро, но всушност тоа е Камило Сиенфуегос. Тој е еден од најважните личности на кубанската револуција, а по него е именуван и град.

Хавана Виеја


Стариот дел на Хавана е дел од неверојатно културно наследство и е совршено зачуван до ден-денес. Ова е и најбогатата колекција на колонијална архитектура во Латинска Америка.

Целиот овој дел од градот е ставен на листата на светско културно наследство на УНЕСКО во 1982 година. Тогаш Кубанците ја сфатија важноста на ова место и започнаа со реставрација на значајни градби.


Туристите го поминуваат поголемиот дел од своето време тука. Овој дел од градот го красат бескрајни лавиринти со шарени бои, прекрасна колонијална архитектура, улични продавачи на необично овошје и деца кои радосно играат фудбал на улиците.

Варадеро - најпознатата плажа во Куба


Без сомнение, Варадеро е најпознатиот термин по Хавана кога се зборува за Куба. Тоа е најпознатата плажа во земјата.

Долга е 22 километри, а брегот од ситен, бел песок е обвиен со бескрајно и кристално сино море.

Ова е одлично место за сите што бараат добро време, бидејќи за време на туристичката сезона овде секојдневно се одржуваат забави во некои од 100. дискотеки, барови и ноќни клубови.


Шармантно е што оваа плажа има 25 места за нуркање и марина-паркови каде што има потонати авиони и чамци. Значи, вистинска авантура за љубителите на оваа активност.

Тринидад - телепортирање во 19 век


Тринидад е омилениот град на Куба за многу туристи. Причината за тоа е целосно зачуваната архитектура на колонијализмот.


Овој шармантен град на Куба е полн со шарени атракции. Доволно е мал за да можете за кратко време да го заобиколите и да ги видите сите пастелни куќи и улиците од калдрма што го опкружуваат.

Извор: ddl.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура