X
 26.02.2024 Живот

Оние што се сликале за пасош во „Пролет“ и МТВ може да проверат на интернет дали им е готов

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека е ставена во функција најавената можност граѓаните на Скопје што се фотографирале за нови патни исправи во редовна постапка на пунктовите „Пролет“ и МТВ, да го проверат статусот на нивниот пасош.
Како што се појаснува во соопштението од МВР, може да се види дали пасошот е во процес на изработка или е изработен и може да се подигне.

- Со оваа функција значително ќе се придонесе кон намалување на метежите што се создаваа бидејќи граѓаните беа принудени да чекаат и по неколку часа само за да се информираат дали нивниот пасош е изготвен - се наведува во соопштението.

Од МВР информираат дека во тек е надградување на овој систем со цел да се овозможи ваквата проверка да биде достапна и за другите пунктови, како и за статусот на личните карти.

Проверката може да се направи на https://termin.mvr.gov.mk/document_status

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот