X
 26.07.2023 Живот

Светски патник направи листа со најубавите места во поранешна Југославија

Светскиот патник Роберт Дачешин од Бања Лука сними интересно видео за 10. најубави места во поранешна Југославија. Тој ги издвоил местата кои, како што вели, го освоиле со природната убавина, културата, богатата гастрономска понуда, но и архитектурата.

На врвот на листата се наоѓаат Плитвичките Езера во Хрватска, додека веднаш по нив се наоѓа нашиот Охрид. Во продолжение е целосната листа.

10 најубави места во поранешна Југославија според Роберт Дачешин

1. Плитвички Езера, Хрватска
2. Охрид, Македонија
3. Остров Хвар, Хрватска
4. Котор, Црна Гора
5. Национален парк Тара, Србија
6. Дубровник, Хрватска
7. Национален парк Стујеска, Босна и Херцеговина
8. Блед, Словенија
9. Нови Сад, Србија
10. Шибеник, Хрватска

Видеото во кое Дачешин го објаснува изборот се наоѓа во продолжение.


Извор: Green
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот