X
 26.09.2017 Култура

Есента најубаво изгледа во овие европски места


1. Бриж, Белгија

Ова средновековно гратче е едно од најубавите есенски места во Европа. Винова лоза во разни нијанси на пурпурна и златна боја ги прегрнува историските градби. Местенцето е целото на вода, па шаренилото создава романтични сцени и совршени појави за фотографирање. Белгија е позната по чоколадите, а за да се згреете во студениот есенски ден, напијте се топло чоколадо.


Фото: Бриж/Pixabay


2. Осло, Норвешка

Осло е преполно со питорескни паркови кои иако се преубави во текот на целата година, дури наесен блеснуваат во полн сјај. Оваа доба е вистинско време за истражување на Осло, а локации што вреди да ги посетите се тврдината Акерсхус, паркот на скулптурите Вигеланд и шумата Осломарка.


3. Кумбрија, Англија


Англискиот Округ на езерата е преполн со неверојатни сцени, кои особено стануваат спектакуларни кога ќе ги попримат боите на есента. Тука можете да ги истражувате околните езера и блиските шуми, како Гриздејл, каде што растат зелени борови и бакарни буки.


Фото: Кумбрија/Pixabay


4. Уканц, Словенија

Во западниот дел на Бохињското Езеро е сместено селцето Уканц. Уканц е одлична појдовна точка за истражување на околната природа, како врвот на планината Вогел, што го нуди еден од најубавите погледи во Европа, особено наесен, кога лисјето попримаат силно црвена и нијанси на златна боја, кои се одразуваат во кристално чистото езеро. Во близина се и водопадите Славица, а можете да организирате планинарска тура до Долината на триглавските езера.


5. Виклоу, Ирска

Ако не сакате да се судрите со други туристи, најубаво време да ги посетите ирските планини е есента. Ако сте расположени за планинарење, ова е идеално место преполно со водопади. Можете да ги истражите и историските места како Глендалох, а одморот после активностите побарајте го во најблискиот паб со кригла „гинис“.


Фото: Минхен/Pixabay

6. Баварија, Германија

Многу градови, дворци, прекрасна природа... Баварија е место каде што нема да ви биде досадно. Ако сте расположени за активен одмор, можете да се искачувате на Алпите, ако, пак, сте повеќе за историски истражувања, 25 дворци и палати ве чекаат да ги откриете. За тие што сакаат да ги пробаат локалните пијалаци, Октоберфест во Минхен се случува во септември, а можете да ги посетите и баварските винарници.


7. Трансилванија, Романија

Сите ја знаат како домот на грофот Дракула. Но Трансилванија има и преубава природа и многу средновековни дворци што може да се истражат. Појдете на пат низ планината Фагараш во Јужните Карпати, со повеќе од 20 врвови кои нудат погледи што го одземаат здивот.

Трансилванија
(Фото: Thinkstock)
Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура