X
 26.09.2021 Наука

Кинеските научници тврдат - коронавирусот прво се појави во САД

Користејќи математички модели, петмина кинески научници тврдат дека првиот случај на ковид-19 се појавил помеѓу април и ноември 2019 година, но не во Кина, туку во североисточниот дел на САД. Со други зборови, кинеските научници тврдат дека новиот коронавирус се појави во САД многу порано отколку што се појави во Вухан, каде што официјално започна пандемијата.

Резултатите од пресметката покажуваат дека епидемијата на ковид-19 во САД имала голема веројатност да почнала да се шири околу септември 2019 година, се тврди во истражувањето долго 14 страници, објавено во „Чајнаксив“, управувано од Националната научна библиотека на кинеската Академија на науките.

Автори на истражувањето се Жуованг Јанг, Јунхе Ху и Живеи Динг од Кинескиот универзитет за наука и технологија и авторот Тианде Гуо од Универзитетот при Кинеската академија на науките.

Овие научници сакале да го утврдат времето на настанувањето на пандемијата врз основа на хибриден метод на податоци и модели. Развиле модел за позитивна стапка на тестирање за да одговара на вистинските трендови и користеле процена за да добијат оптимални параметри на моделот пред да применат процена на густината на јадрото за да го утврдат времето на потекло на пандемијата со оглед на специфичната веројатност за сигурност.

virolog
Фото: Freepik

Официјално, првиот случај на ковид-19 во САД бил регистриран на 20 јануари 2020 година, околу еден месец по избувнувањето на епидемијата во кинескиот град Вухан.

Но, кинеските научници тврдат дека постојат 50 отсто веројатност првите случаи да се појавиле во 11 американски држави и округот Колумбија дури и пред епидемијата во Вухан, односно помеѓу април 2019 година на Род Ајленд до ноември 2019 година во Делавер.

Нивниот примерок главно се состои од североисточните американски држави - Масачусетс, Вермонт, Њу Хемпшир, Конектикат, Род Ајленд, Њујорк, Њу Џерси, Делавер, Пенсилванија, Мериленд и Вирџинија. Меѓу нив се Мичиген и Луизијана.

Голем дел од истражувањето се фокусира на Мериленд, подрачјето околу локацијата на американската воена база „Форт Детрик“, која се користела за истражување на биооружје за време на Студената војна и сега е седиште на американската програма за одбрана на биолошки напади.

Иако истражувањето експлицитно не го споменува „Форт Детрик“, неколку кинески официјални лица постојано посочуваат дека вирусот можеби се проширил токму оттаму. Тоа е на некој начин кинескиот одговор на американските шпекулации дека новиот коронавирус потекнува од Институтот за вирологија во Вухан.

Извор: Rt.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука