X
 27.01.2022 Живот

Летал од Африка до Холандија скриен покрај тркалото на авионот

Холандската полиција изјавила дека бил пронајден човек скриен покрај тркалото на авионот кој летал од Јужноафриканската Република до Амстердам.

Летовите од Јоханесбург до Амстердам обично траат околу 11 часа. Авионот, кој носел товар, застанал во Најроби, Кенија, па не се знае дали тој се качил на авионот во Кенија или во Јужноафриканската Република, пренесува Би-би-си.

Возраста и националноста на човекот не биле откриени. Необично е тоа што преживеал поради ниската температура и ниското ниво на кислород на големите височини на кои летал авионот.

Човекот бил однесен во болница и е во добра здравствена состојба, изјавиле од холандската полиција.Извор: BBC
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот