X
 27.03.2020 Живот

Сега и тоа е возможно: Набљудувајте ја поларната светлина од вашиот кауч

Отсега сите ќе можат да го набљудуваат овој природен феномен од своите домови со оглед на тоа што е овозможен пренос во живо на поларната светлина.

Сезоната на видливост на поларната светлина позната и како аурора бореалис обично трае од декември до април, но патувањата на места каде што таа е најдобро видлива се забранети поради пандемијата на коронавирусот.
Наскоро сезоната на видливост ќе заврши, а не се знае до кога ќе трае вонредната состојба.

За среќа, сега имате можност целосно да му се препуштите на овој неверојатен феномен преку онлајн-стриминг благодарение на истражувачкиот тим кој постави камера во Черчил во Манитотоби, Канада. Ова место е познато по тоа што нуди неверојатен поглед на аурора бореалис.Извор: B92
Фото: Pixabay
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот