X
 27.03.2021 Забава

Интересниот начин на берење портокали во Валенсија стана хит на интернет

Веројатно никогаш не сте се запрашале како се берат портокали во Валенсија, но доколку ве интересира, сега го имаме одговорот.

Градот Севилја е познат по своите редици од дрвја со портокали, а неодамна објави и план за користење на отпадот на нив за производство на енергија. Здравите портокали се собираат и се користат за производство на разни производи, како џемови. Тие не се јадат бидејќи се горчливи.

Но портокалите се многубројни и во Валенсија. Неодамна на интернет беше објавено видео од процесот на берење портокали во Валенсија. Очигледно, има специјална машина за тоа.Извор: thepoke.co.uk
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава