X
 27.12.2020 Живот

Инспиративна зимска идила од земјите од целиот свет

Ако веќе сте ги извадиле ракавиците, шалот и капата, тогаш дефинитивно може да се каже дека зимата пристигна. Иако зимската сезона добива лоша репутација поради корелацијата со сезоната на грип и темното, сиво небо, може да се каже дека станува збор за еден од најубавите периоди во годината.

Овие фотографии дури и може да ве инспирираат да планирате зимски одмор, секако, доколку е безбедно.

Воз кој поминува низ вијадуктот Ландвасер во алпското село Филисур, дел од кантонот Граубунден во Швајцарија.


Традиционални дрвени куќи во рибарското село Свловер, во округот Нурлан, Северна Норвешка.


Езерото Блед во Словенија.


Гратчето Сент Мориц во Швајцарија.


Црвениот плоштад и црквата „Свети Василиј“ во Москва.


Мирен зимски ден во идиличното австриско село Халштад.


Зимска идила и поларната светлина во Финска.


Божиќен пазар во Прага.


Извор: Yahoo.com
Фотографии: Instagram/Risto Leskinen
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот